Gezond eten, wat kost dat?

Gezond eten blijkt voor iedereen anders te zijn. De één vindt gezond eten, een maaltijd zonder vet, de ander wil alles biologisch en weer een ander let alleen op de E-nummers.

Het advies wat ik geef voor gezonde voeding geven is als volgt:

  • Eet voeding waar alle voedingswaarde nog in zit. Dat houdt in: koop alles vers.
  • Alleen dan kun je voldoende voedingsstoffen binnenkrijgen.
  • Voor veel mensen is alleen maar vers eten kopen een drempel omdat het duurder zou zijn.
  • In de praktijk blijkt echter dat vers eten goedkoper is dan eten uit pakjes en zakjes.

Dit komt doordat je, als je verse voeding eet, je veel minder eet omdat je lichaam niet blijft vragen om meer, zoals bij ongezonde voeding. Als je lichaam voldoende voedingsstoffen binnenkrijgt, en je dus niet ondervoed bent, grijp je ook niet steeds naar tussendoortjes.

 

Welke voedingsstoffen heb je nodig?

Onder andere: vitaminen, mineralen, eiwitten, vetten, koolhydraten, vezels, fytonutrienten.

 

Wat kost gezond eten?

Als je kijkt naar je kassabon dan lijkt het dat verse producten duurder zijn dan geraffineerde, bewerkte producten, maar omdat je minder eet, is het uiteindelijk goedkoper. Bovendien zul je ook minder kosten hebben aan de dokter, medicijnen en voedingssupplementen.

 

Wat eet je nou precies?

Waar je ook naar moet kijken is naar wat je binnenkrijgt. In onderstaand voorbeeld van een maaltijd spaghetti met tomatensaus en gehaktballetjes zie je bij de niet gezonde prijslijst geen ui,wortel en champignons, deze zitten al in de pot.

Er zijn mensen die dan denken dat zij voldoende vitaminen binnen krijgen, maar de groenten in deze pot zijn in de vorm van groenteconcentraat, een poeder van wortel en champignons, wat toegevoegd wordt voor de smaak, niet voor de voedingswaarde. Verder bevat een pot tomatensaus 27% tomatenpuree, water, suiker en kruiden als basilicum, zout en peper.

De voorbeelden zoals onder beschreven zijn de doorsnee maaltijden op een doordeweekse dag. Dit is bij iedereen natuurlijk anders. Bij een gezonde avondmaaltijd hoort minimaal 200 gram groenten per persoon. Bij minder of helemaal geen groenten, zal het lichaam blijven vragen naar voeding, omdat het lichaam voedingsstoffen mist.

De volgende prijsvergelijking is gemaakt met de prijzen van de Albert Heijn omdat deze euroshopper, AH-huismerk en biologische producten online verkoopt, wat het makkelijk maakt om de prijzen te vergelijken.

Spaghetti met tomatensaus en gehaktballetjes,  4 personen

vers en gezond prijs minder gezond prijs biologisch prijs
volkoren bio-spaghetti €0,95 spaghetti €0,34 volkoren bio-spaghetti €0,95
1 ui €0,07 pot spaghettisaus €0,98 1 bio-ui €0,09
1 teentje knoflook €0,03     1 teentje bio-knoflook €0,05
oregano €015     bio-oregano €0,20
500 g tomaten €0,75     500 g tomaten €1,50
300 g rundergehakt €1,89 300 gr half-om gehakt €1,75 300 g biologisch rundergehakt €3,00
150 g stuk kaas €1,02 geraspte kaas, zakje €1,19 150 gr. stuk kaas 1,25
1 wortel 70g €0,09     1 wortel €0,17
champignons 250 g €1,28     champignons 250 g €1,79
Totaal €6,23 Totaal €4,26 Totaal €9,00
Prijs per persoon €1,56 Prijs per persoon €1,06 Prijs per persoon €2,25
totaal gram groenten 870g totaal gram groenten 100g (puree) totaal gram groenten 870g

 

Het verschil tussen vers en uit pot eten zit dus in €0,50 per persoon.

Veel mensen eten na het eten nog een dessert. Dit is vaak een zoet dessert, hierdoor krijg je teveel suiker binnen en gaat het eten gisten, wat zorgt voor spijsverteringsproblemen, ziekte en winderigheid.

Beter is geen toetje te nemen en het geld te besteden aan vers eten.
Rijst met kip kerrie, en komkommersalade

vers prijs minder gezond prijs biologisch prijs
400 g bakje scharrel kipdijfilet €3,23 350 g kipdijfilet €3,10 320g bio-kipdijfilet €5,98
200 g zilvervliesrijst €0,24 200 g Surinaamse rijst €0,18 200g bio zilvervliesrijst €0,70
1 ui €0,07 mix voor kerriesaus €0,64 1 bio-ui €0,09
1 teentje knoflook €0,03 250 ml halfvolle melk €0,22 1 teentje bio-knoflook €0,05
1 spaanse peper* €0,50 1 spaanse peper* €0,50 1 spaanse peper* €0,50
1 lente-uitje* €0,33 1 lente-uitje* €0,33 1 lente-uitje* €0,33
1 paprika 100g €0,89 bakje komkommersalade 300 g, waarvan 140 gr, komkommer €0,83 1 paprika 100g €1,69
1 courgette, 500 g €0,63     1 courgette, 500 g €1,49
Aroy kokosmelk 250ml €1,19     Aroy kokosmelk 250ml €1,45
1/2 komkommer 250g €0,69     ½ komkommer 250g €1,49
Totaal prijs €7,80 Totaal prijs €5,80 Totaal prijs €13,77
prijs per persoon €1,95 prijs per persoon €1,45 prijs per persoon €3,44
totaal groenten 900g totaal groenten 170g totaal groenten 900g

Kant en klare maaltijden:

Ter vergelijking voor een avondmaaltijd voor 4 personen:

Big Mac menu €5,95 x 4= € 23,80 (tekort aan groenten p.p. 200 gram)

Patat met frikandel en mayonaise € 3,25 x 4 = €13.00 (tekort aan groenten p.p. 200 gram)

Pizza uit de supermarkt gemiddeld €2,00 x 4 = €8,00 (tekort aan groenten p.p. 190 gram)

 

of de luxe variant:

Verse tortellini(bak) met rucolasalade(zak)

2x tortellini a €1,99=     €4,00

1 x zak rucola 125g =      €1,50

flesje verse dressing =   €1,49

Totaal:                            €6,99

tekort aan groenten p.p.: 170 gram

 

Conclusie: een kant-en-klare maaltijd heeft altijd een tekort aan groenten en kan behoorlijk duurder zijn. En als het echt goedkoper is, zoals de pizza van € 2,00 per stuk, dan is het ook niet meer dan deeg met wat tomatensaus en dit is alles behalve gezond. Je zou hier dan nog een grote salade bij moeten eten. Als je deze koopt, voor vier personen twee bakken a €3,00 dan ben je alsnog duurder uit. €20,00 voor een maaltijd op een doordeweekse dag is echt niet nodig.